היפרפרתירואידיזם


היפרפרתירואידיזם הוא הפרעה הורמונלית שמתרחשת כאשר אחת או יותר מתוך ארבע בלוטת הפרא-תירואיד גדלה ופעילה ביתר, וגורמת ליצור מוגבר של הורמון הפראתירואיד PTH. בלוטת הפראתירואיד ממוקמות סמוך לבלוטת התריס, לרוב מאחוריה, כלומר בקדמת הצוואר וגודלן כגודל גרגר אפונה. הן אחראיות לייצר את הורמון הPTH – , אשר שומר על רמת סידן יציבה בדם ובעצמות, מסייע בספיגת סידן ממקורות המזון במעי ומונע איבוד ביתר של סידן בשתן. כאשר יש יצור יתר של הורמון הפראתירואיד, יותר מדי סידן יוצא מן העצמות ונאסף בדם. המעבר הזה עלול לגרום לאיבוד מסת עצם ולאוסטאופורוזיס ולבעיות נוספות כגון הפרעה בתפקוד הכליות או אבני כליה. 85% ממקרי ההיפרפרתירואידיזם נובעים מגידול שפיר באחת הבלוטות, הנקרא אדנומה, הגורם לה להיות פעילה ביתר. בשאר המקרים, העודף בהורמון נובע מכך ששתיים או יותר מן הבלוטות מוגדלות אך ללא גידול, מצב הנקרא היפרפלזיה. לעתים נדירות ביותר, היפרפרתירואידיזם נגרם כתוצאה מגידול ממאיר בבלוטת הפרתירואיד.

סימנים וסימפטומים

לעתים קרובות אנשים הסובלים מהיפרפרתירואידיזם אינם חשים בדבר. לעתים הביטוי הראשוני של המחלה הוא שבר בעקבות טראומה קלה, כתוצאה מירידה בצפיפות העצם. רמות סידן גבוהות בדם יכולות לגרום לאבי כליה ולכאבים נלוים. בנוסף לירידה בתיאבון, צמא, השתנה דחופה, עייפות ותשישות, חולשת שרירים, כאבי פרקים. סימפטומים נוספים: עצירות, בחילה, הקאות, כאבי בטן וירידת זכרון.

אבחנה

היפרפרתירואידיזם מאובחן ע"י בדיקת דם של רמת סידן ורמת הורמון הPTH-, כאשר שניהם מוגברים, מתבצעות בדיקות נוספות לברר אם נגרם נזק כתוצאה מההפרעה: תפקודי כליות, בדיקת צפיפות עצם, הדמיות בשאלה של אבני כליה ואיסוף שתן 24 שעות לסידן.

טיפול

הטיפול להיפרפרתירואידיזם הינו ניתוח להסרת הבלוטה הפועלת ביתר. ניתוח זה מביא לריפוי ב-95% מהמקרים. לרוב אין השנות של המצב וההסתמנות חולפת לגמרי בתוך חודש. לעתים ישנה רמה נמוכה מדי של סידן בדם בתקופה שלאחר הניתוח, מצב אשר מתוקן בקלות יחסית על ידי נטילת תכשירי סידן בכדורים באופן זמני. אם ניתוח אינו מומלץ בשל נסיבות רפואיות נלוות, ישנן תרופות אשר מיועדות לטפל לפחות בחלק מהסימפטומים של היפרפרתירואידיזם. חלק מהמטופלים, אצלם רמת הסידן מוגברת באופן מזערי, תפקודי הכליות תקינים ואין ירידה משמעותית בצפיפות העצם אינם זקוקים לניתוח. מטופלים אלו יכולים להשאר במעקב אנדוקריני קליני, מעבדתי והדמייתי.  

טואול - בניית אתרים